- Säljes
- Fritidshus
- Härlig villa nära fastlandet
- 21.4 kl 20:13
Härlig villa nära fastlandet
82 000 €
Jag har andra projekt på gång snart, så jag lägger ut denna underbara plats till försäljning med tårar i ögonen. Stugan är 90 år gammal, men luktfri och fint renoverad.
Stugan värms upp av två kaminer varav en i sovrummet. Det finns även en Webasto om du vill lägga ett par euro per natt för att värma upp stugan.
Kylskåpet i det separata köket drivs av solenergi, och en terrass som liknar en källare ger svalt förvaringsutrymme.
En gasspis-ugn är ett bra redskap för matlagning.
För den som älskar sjön är det bästa stället den lilla glaskuben på bastuterrassen, där du kan njuta av utsikten i din baddräkt även i +13-14 graders solsken. Bänkarna erbjuder direkt utsikt över sjön.
Om denna stuga skulle vara med i tävlingen om den vackraste stugan i Finland, skulle jag lägga ut den röda mattan precis där på bänkarna. Ja, man suckar alltid av lycka när man sitter där.
Regnvatten leds från bastustugans tak direkt in i en 200 liters cistern och inte en enda sommar har misslyckats med att ge tillräckligt med vatten för tvätt. Den vackra finska sommaren har alltid kommit ihåg att kasta mycket vatten. Under en regnig dag är skörden minst halvklar.
Det finns en rymlig sovplats i anslutning till bastustugan med hörnfönster med utsikt över sjön.
Dricks- och diskvatten har importerats från fastlandet. Det finns en heltäckningsmatta på campingen Sillankorva, där du kan hämta kranvatten i dunkar.
Vi har använt ungefär två dunkar vatten per vecka, om vi inte är fruktansvärt slösaktiga.
Fastigheten har sovplats för cirka 5-6 personer. En ren hydda finns bredvid lägerelden.
Skulle detta vara din drömdestination sommar?
Annonsör: |
Pia |
Plats: |
62500 Evijärvi Visa på karta |
kategori: |
Fritidshus |
Typ: |
Säljes |