Fingal en svensk segelbåtsklassiker

1 800 €
Fingal – en svensk segelbåtsklassiker! Snabb, stabil och grundgående, i mycket gott skick

Nu finns möjligheten att bli ägare till en klassisk svensk segelbåt från slutet av 1960‑talet! Fingal ritades av den legendariske båtkonstruktören Knud Reimer. Modellen vann sin klass i Gotland Runt fem år i rad efter lanseringen, vilket vittnar om mycket goda seglingsegenskaper – även med dagens mått.

https://www.sailguide.com/batfakta/fingal

Båten är långkölad och grundgående 1,32 m och byggd under en tid då glasfiber användes generöst, vilket ger ett mycket stabilt och robust skrov. En trygg och pålitlig båt för både kustnära segling och längre turer.

Seglen är i mycket gott skick:
Storsegel 14,5 m²
Genua 27 m²
Kryssfock 12 m²

Pålitlig och bränslesnål Yanmar 8hp inombords dieselmotor, sötvattenkyld.

Båten är fullt rustad för långfärd och erbjuder bekväma sovplatser för 4–5 personer. En trivsam och funktionell båt för den som uppskattar klassisk segling.

Båten finns för närvarande i Kristinestad, i väntan på sjösättning.Hjälp med transportsegling kan diskuteras.

För mer information och visning:
Mats Norrby
040 770 3088
Ring, SMS, WhatsApp

Mer bilder: https://www.nettivene.com/purjevene/fingal/1030072
Årsmodell: 1968
Annonsör: Markus Norrby Plats: 64100 Kristinestad  Visa på karta
kategori: Båtar Typ: Säljes
Findit ansvarar inte för den utannonserade varan eller annonsens innehåll. Reklam-SMS förbjudet. Annonsören vill ej bli ringd av tele- eller annonssäljare. Har du övriga frågor eller åsikter, vänligen kontakta vår kundtjänst.